Terapia tlenem to metoda, która znajduje obecnie coraz większe zastosowanie w profilaktyce zdrowotnej. Podczas takiego zabiegu do krwi pacjenta dostaje się nawet trzykrotnie więcej tlenu (tzw. wyższa saturacja) niż w normalnych warunkach podczas oddychania. Ma to ogromne znaczenie dla kondycji naszego ciała — nawet tych jego części, które nie są ukrwione. Tlen jest niezbędny do wzrostu i regeneracji komórek, w tym m.in. naskórka, mięśni, układu krwionośnego. Jak i kiedy warto skorzystać z dobroczynnego działania tlenu?
Na czym polega tlenoterapia?
Tlenoterapia, a właściwie tlenoterapia hiperbaryczna, to metoda wspomagająca i stosowana profilaktycznie w celach zdrowotnych. Podczas takiego zabiegu pacjent przebywa w specjalnej komorze hiperbarycznej, gdzie oddycha czystym tlenem. Istotne znaczenie ma przy tym odpowiednie ciśnienie, które jest wyższe od atmosferycznego, dzięki czemu można wielokrotnie zwiększyć ilość tlenu dostarczanego do komórek organizmu.
Początki wykorzystywania tlenu w celach terapeutycznych sięgają XVII wieku, kiedy to brytyjski lekarz i fizjolog (C. Henshaw) zaprojektował pierwszą komorę hiperbaryczną. Współczesną wiedzę na temat wpływu tlenu na organizm zawdzięczamy przede wszystkim chirurgowi holenderskiemu (I. Boerema), który udowodnił, że do życia wystarczy tlen rozpuszczony fizycznie w surowicy krwi.
Sam mechanizm działania tlenu w warunkach hiperbarycznych polega na tym, że jest on dostarczany do komórek organizmu nie tylko poprzez utlenianie hemoglobiny, ale również w postaci rozpuszczonej w osoczu krwi. Zapewnia to szeroką gamę terapeutycznych możliwości.
Wskazania do terapii tlenem
Tlenoterapia hiperbaryczna wykazuje wszechstronnie korzystny wpływ na ludzki organizm, dlatego może być stosowana zarówno profilaktycznie, jak i wspomagająco w leczeniu różnych dolegliwości. Przede wszystkim w komorze hiperbarycznej dochodzi do efektywnej detoksykacji organizmu. Zabiegi usuwania toksyn nabierają współcześnie coraz większego znaczenia ze względu na poziom zanieczyszczenia powietrza, którym na co dzień oddychamy.
Tlenoterapia rekomendowana jest także profilaktycznie sportowcom oraz osobom regularnie uprawiającym sport, ponieważ przyspiesza regenerację po treningach i pomaga w leczeniu kontuzji. Jest to również zabieg polecany osobom otyłym, ponieważ korzystnie wpływa na przemianę materii.
Terapia tlenem może pomóc również osobom zmagającym się z migreną, pacjentom po ciężkich oparzeniach czy zakażeniach. Wspiera również organizm w wolniejszym starzeniu się, dlatego też zabieg ten wskazany jest ludziom starszym. Dodatkowo dzięki dotlenieniu mózgu poprawiamy koncentrację i pamięć. Z tego też powodu zabiegi w komorze hiperbarycznej są korzystne również dla dzieci (w komorze może znajdować się jedna osoba dorosła wraz z dzieckiem), ponieważ większa ilość tlenu dostarczana do mózgu wpływa też na procesy poznawcze i twórcze myślenie.