Limfa, chłonka to płyn tkankowy, a dokładnie rzecz ujmując część osocza krwi, która zostaje przefiltrowana do tkanek obwodowych. Znajduje się ona w naczyniach chłonnych, które tworzą układ limfatyczny (układ chłonny). Jest ona transportowana do węzłów chłonnych. Pełni niezwykle istotne funkcje w organizmie, a jej nieprawidłowy przepływ może negatywnie wpływać na wiele aspektów, od elementów estetycznych po stricte zdrowotne.
Drenaż limfatyczny – co to takiego?
Drenaż limfatyczny nazywany bywa również masażem limfatycznym. Stanowi on rodzaj oddziaływania na nasz układ chłonny. Jest to zabieg, który specjalista fizjoterapii, masażysta lub kosmetolog wykonają ręcznie lub z zastosowaniem specjalnych urządzeń przeznaczonych do kompresji pneumatycznej. Jest to zabieg wymagający odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, musi być przeprowadzany w odpowiedni sposób. Istotny będzie kierunek każdego ruchu wykonanego na skórze i jego intensywność. Drenaż jest rodzajem masażu, którego zadaniem jest usprawnianie przepływu limfy w naszych organizmach. Skutki widoczne są już po jednym zabiegu – szczególnie te estetyczne.
W przypadku drenażu limfatycznego ręcznego wykonuje się odpowiednią kombinację ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i czerpiących, które wykonywane są w bardzo powolny sposób. Oprócz tego siła bodźców musi zostać indywidualnie dopasowana do konkretnego pacjenta. Celem zabiegu jest oczywiście usprawnienie przepływu limfy, jak i poprawienie zdolności regeneracyjnych całego układu. Drenaż doskonale sprawdza się w łagodzeniu i usuwaniu obrzęków.
Co osiągniemy dzięki drenażowi limfatycznemu?
Specjaliści z salonu masażu HP Punkt Zdrowia w Krakowie zaznaczają, że drenaż limfatyczny ma zastosowanie zarówno medyczne, jak i estetyczne. Z medycznego punktu widzenia stosuje się go w łagodzeniu obrzęków limfatycznych, obrzęków tłuszczowych, obrzęków pourazowych i pooperacyjnych oraz obrzęków żylno-limfostatycznych. Z kolei w dziedzinie wellness ma on służyć redukcji cellulitu, usuwaniu toksyn z organizmu czy usunięciu uczucia ciężkości nóg. Obecnie dodatkowo coraz częściej można spotkać się z zastosowaniem tego zabiegu u sportowców w celach regeneracji powysiłkowej.