Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej jest nieinwazyjną metodą terapeutyczną. Wspomaga leczenie wielu chorób. Korzysta z niej coraz więcej znanych sportowców. W trakcie tej terapii pacjent oddycha czystym tlenem, który jest podawany w warunkach zwiększonego ciśnienia. Dzięki temu tkanki są maksymalnie wysycone tlenem. Stężenie tlenu wzrasta w układzie limfatycznym, płynie mózgowo-rdzeniowym i w osoczu. Jaki ma to wpływ na organizm?

Jakie działanie na organizm ma tlenoterapia?

Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej wspomaga leczenie wielu chorób, takich jak: choroby układu krążenia, nerwowego, oddechowego, pokarmowego i kostnego. Sprawdza się w leczeniu zaburzeń układu moczowo-płciowego i chorób immunologicznych. Tlenoterapia bardzo dobrze działa na skórę. Przyspiesza gojenie się ran i wspomaga regenerację. Dzięki temu, że wszystkie tkanki są odpowiednio dotlenione, stany zapalne się zmniejszają. Może to być pomocne w walce ze zmianami skórnymi, takimi jak trądzik. Dlaczego sportowcy tak chętnie korzystają z tej terapii? Podnosi ona ich wydolność i pomaga szybko wrócić do formy po kontuzji. Regeneruje tkankę kostną i nadwyrężone mięśnie. Poza tym poprawia krążenie krwi i przyspiesza przemiany metaboliczne. Co więcej, wpływa korzystnie na mózg, poprawiając koncentrację i zdolność zapamiętywania. Oczyszcza organizm, bo pomaga w usunięciu szkodliwych dla zdrowia toksyn. Działa bakteriobójczo, a organizm lepiej radzi sobie z zakażeniami. Tlenoterapia jest polecana osobom, które cierpią z powodu przewlekłego zmęczenia, są po chemioterapii lub mają stany zapalne. Pod jej wpływem szpik kostny zostaje pobudzony do produkcji komórek macierzystych, a uśpione komórki są pobudzone do życia. Zostają spowolnione procesy starzenia się, w związku z czym warto by również seniorzy korzystali profilaktycznie z tej formy terapii.

Jak się przygotować do tlenoterapii?

Na zabieg najlepiej jest przyjść w bawełnianej, przewiewnej odzieży. Nie jest wskazany makijaż, a skóra powinna być czysta, bez żadnych kremów i balsamów. Przed samym zabiegiem tlenoterapii wskazane jest skorzystać z toalety, gdyż pobudza on przemianę materii. Na czas przebywania w komorze hiperbarycznej, można sobie zabrać książkę, muzykę lub telefon.